Blog

Dijital Baskı Makineleri Çalışma Prensibi

Günümüzün en önemli reklam çalışmalarından olan dijital baskı ürünleri son teknoloji kullanılarak üretilen dijital baskı makinelerinde üretilmektedir. Dijital baskı ürünleri dayanıklı yapısı ve uygun fiyatları ile sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle bölgesel reklamlarda hayat kurtaran bir özelliğe sahip olan dijital baskı ürünleri en son teknoloji ile üretilen makinelerden çıkar. Bu makineler büyük ölçülerde dijital baskı ürünlerini de oldukça hızlı şekilde basmaktadır. Peki dijital baskı makineleri çalışma prensibi nasıldır?

Dijital baskı makinesi 3 ana hattan oluşur;

  • kumaşın makineye yerleştirildiği kısım
  • baskının yapıldığı alan
  • kurutmanın yapıldığı ve kumaşın sarıldığı alan

İlk bölü olan kumaşın makineye yerleştirildiği kısım baskı işlemine başlamadan önce kumaşın düzgün şekilde makineye yerleştirilerek baskı sırasında düzgün şekilde ilerlemesini sağlayan kısımdır. Bu alan silindirlerden oluşur. Silindirden geçen kısım kumaşın baskı yapılacak bölgesine getirilir.

Baskı işlemi gerçekleşirken bu silindirler ve blanket sayesinde kumaşın hareketini sağlar. Baskının yapıldığı alan ise blanket üzerinde hareket eden kumaşın üzerine ilerleyerek baskının yapıldığı alandır. baskı yapıldığı esnada blanket durur ve baskı kafasının kumaşının eni boyunca gidip gelmesini sağlar.

Kurutma kısmı ise baskı yapıldıktan sonra sarılma sırasında kirlenme ve baskı kayıplarının önüne geçerek kurutmanın yapıldığı alandır. Kurutma işleminden sonra baskı yapılan kumaş roliklere sarılarak gönderilir.

Dijital Baskı Makinesi Ayarları

Dijital baskı makinesi işlemine başlamadan önce makine ayarlarının yapılması önemlidir. Kumaşın makineye yerleşiminden sonra yapılmış ayarlar, tasarımın kontrolü, blanketin kontrolü, kurutma kısmının ayarları dikkatlice yapılır. Dijital baskı makineleri ismi üzerinde dijital sistemde bilgisayar destekli makinelerdir. Kontrolleri yapıldıktan sonra baskı işlemine başlanılabilir. Baskı alanında devrim yaratan dijital baskı makineleri kaliteli baskı yapılmasını sağlar. Baskı işlemlerinde kullanılan kaliteli boyalarda baskısı yapılan ürünün uzun süre dayanıklı olmasını sağlar. Dijital baskı ürünleri genellikle açık hava reklamcılığında kullanıldığı için her türlü hava koşuluna karşı dayanıklı olmalıdır.

Dijital baskı ürünleri teknolojinin bir parçası olan dijital baskı makinelerinde hızlı şekilde üretilirler. Sizlerde baskısı yapılan ürün üzerinde değişiklik isterseniz dijital baskı makineleri bu alanda da sizlere büyük kolaylık sunacaktır.